Sanal Kuvvet

İnternet Ve Bilişim Dünyası
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:48 am

BAŞARISIZ SÜRÜCÜ GÜNCELLEMELERİNİ GERİ ALIN
Sürücü güncellemelerinin hedefi, PC'nin yazılım ve donanım bileşenlerindeki sorunları ortadan kaldırmaktır. Artık ses kartına ait sürücüyü güncelleştir .... seçeneğiyle de değiştirmek istediğinizde artık bilgisayarımızdan hiç ses alamaz hale geldiniz. Aygıt yöneticisi'nde de ilgili öğe devre dışı bırakılmış durumda.
İPUCU: Neyse ki Windows güncelleme öncesindeki eski sürücüleri de yedekliyor ve herhangi bir sorunla karşılaştığınızda önceki ayaralara dönmenize izin veriyor. Ancak Microsoft'un bu seçeneği çok iyi gizlenmiş durumda.[Win]+ pause ile S,stem özellikleri penceresini açın ve donanım sekmesine geçin. Aygıt Yöneticisi'ni çalıştırıp buradan Ses, video ve oyun kumandası grubunu açı. Farenin sağ tuşuyla ses kartınıza ait öğeye (Realtek AC'97 audio) tıklayın ve Özellikler'i seçin. Sürücü sekmesinde Sürücüye Geri dön seçeneğine tıklayarak güncellemeyi geri alabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda söz konusu donanım bileşeni tıpkı eskisi gibi görevini yerine getirmey devam edecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:49 am

REGEDİT AYARLARI NASIL YAPILMALI?
Win 95'ten itibaren kullanılmaya başlanan, sistemdeki ayarların ve uygulamaların tutulduğu veri tabanıdır. Windows'ta, sistem yapılandırma bilgileri merkezi olarak kayıt defterinde bulunur bu yüzden kayıt defterinde yapacağınız yanlış bir düzenleme sisteminizin açılmaması gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka kayıt defterinizin yedeğini almalısınız. Sisteminize zarar verirseniz, kayıt defterini onarabilecek veya onu bilgisayarınızı başarılı olarak son başlatmanızda kullandığınız aynı sürüme geri yükleyebilecek durumda olabilirsiniz. Yoksa, Windows'u yeniden yüklemeniz gerekir. Sisteminizi yeniden yüklediğinizde, Hizmet Paketi yükseltmeleri gibi, daha önce yapılmış olan ve yeniden ayrı ayrı yüklemek zorunda kalacağınız değişiklikleri kaybedebilirsiniz.
Yedek alma işlemi için yapmanız gereken basittir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:52 am

ZARAR GÖRMÜŞ DİSKLERİ KURTARMAK
Araçlar: IsoPuzzle 1.4
Nero Modülü: Nero Imega Driver
CD ve DVD'ler aslında arşıvleme için çok elverişli değil. Özellikle ucuz yazılabilir disklerde kullanım ömrü bir yılı aşmayabiliyor. Anca zarar görmüş disk Windows tarafından okunamasa bile dosyaların birçoğu kullanılabilir durumdadır. Bu dosyaları yeniden oluşturmak elinizde.
IPUCU: Nero'nun yetersiz kaldığı noktada IsoPuzzle'den yararlanabilirsiniz. www.geocities.com/marsoupilamis adresinden bu küçük ücretsiz yazılımı indirin ve ayrıca Nero'nun ASPI sürücüsünü IsoPuzzle klasörüne kopyalayın. "wnaspi32.dll" dosyasını "C: \\Program files\\ Nero\\ Nero 7\\ Core" klasöründe bulabilirsiniz. Zarar görmüş diski sürücüye yerleştirin ve simgesine çift tıklayarak IsoPuzzle'ı çalıştırın.
İlk okuma: IsoPuzzle bir özelliğiyle diğer dosya kurtarma araçlarından ayrılıyor ve kurtarılan dosyaları sabit diske ayrı ayrı kopyalamak yerine tıpkı profesyonel yazılımlardaki gibi diskin tümünün ISO imajını oluşturuyor. Araç aynı zamanda bozuk sektörlerin listelendiği bir hata dosyasıda oluşturuyor. Bu nedenle öncelikle ana pencerede yer alan Destination'da ISO dosyasının kaydedileceği konumu seçmeniz gerekiyor.
IsoPuzzle, Start'ı tıkladığınızda disk okumaya başlıyor. Sağ üstten sorunsuz sektörlerin sayısını öğrenebilirsiniz. Okuma işlemi diskin durumuna göre birkaç saat sürebilir. Sağ üstteki "Progress" alanında, aracın işlem yaptığı sektörleri saymamaya başlaması, diskin tümüyle kullanılamaz hale geldiğini gösterir. Ancak bu durumlarda diskin tamamının kullanılamaz olması durumundan değil aynı zamanda sürücünün okuma konusunda yeterince başarılı olmamasından kaynaklanabilir. Bu nedenle aynı durumla karşılaştığınızda işlemi sonlandırmak için öncelikle Pause'ya tıklayın.
İkinci Okuma: Normal bir kurtarma yazılımından yardım alamadığınız noktada IsoPuzzle size ikinci bir şans daha tanıyor. İkinci bir bilgisayara sahipseniz IsoPuzzle tarafından oluşturulan FLG uzantılı hata dosyasını bu PC'ye kopyalayın. Aracı bu bilgisayara da kurun ve başlatın. Destination'dan FLG konumunu seçin. Zarar görmüş diski sürücüye yerleştirin ve Start'a tıklayın. Araç diski okuyacak ve FLG'nin yer aldığı klasörde bir IMP dosyası oluşturacak. IMP dosyası PC'nin ikinci adımda okuyup kurtardığı dosyaları içeriyor. Akabinde IMP dosyasının birinci bilgisayara kopyalayın, IsoPuzzle'da ImportFil'dan dosyanın konumunu seçin. Artık Start'a tıklayarak aracın ISO ve IMP dosyalarını birleştirmesini sağlayabilirsiniz.
Dosyaları açmak: Kurtarılan dosyaları çıkarmak için ISO Image'ı Nero Image Driver'a aktarın. Artık Windows gezgini üzerinden kullanılabilir durumdaki dosyaları sabit diskteki farklı bir konuma taşıyabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:54 am

SORUNLU FİLM DOSYALARINI ONARMAK
Araçlar: Divfix++ 0.28
Nero ile üzerinde değişiklik yapmak ve sonrasında DVD'ye yazmak üzere indirdiğiniz AVI dosyalarında sık sık sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Neden dosya indirme işleminin başarıyla tamamlanamaması ya da kaynak dosyada hata olması olabilir. Aslında dosyanın tümünü indirmenize rağmen Media Player'in sorunlu videoyu oynatamaması can sıkıcı bir durum
İPUCU: Çoğu durumda AVI index'i yeniden yazarak sorunun üstesinden elebilirsiniz. Ancak bazen eksik bir bölüm, oynatıcının filmin ortasında çökmesine neden olabiliyor. Her iki durumda da DivFix ++'dan yardım alabilirsiniz. Araç AVI dosyalarındaki hataları buluyor, AVI index'i yeniden yazıyor ve sorunlu alanları sizi yeniden kodlama zahmetine sokmadan oyundan çıkarıyor.
Divfix++ aracını bulun ve EXE dosyasına çift tıklayarak başlatın. Sağ üstteki klasör simgesi üzerinden sorunları giderilen dosyanın saklanacağı konumu belirleyin. Add files ile sorunlu dosyayı yükleyebilirsiniz. Check Error'a tıkladığınızda video gözden geçirilecek. Sonucu sağdaki rapor penceresinden izleyebilirsiniz. AVI dosyası büyük ölçüde zarar görmüşse DivFix ++'in çökmesi de mümkündür. Ancak hemen pes etmeyin. Aracı yeniden başlatın ve film dosyasını yükledikten sonra Rebuild index'e tıklayın. Araç şimdi AVI dosyasının ototmatik olarak düzeltmeye başlayacak ve tüm zarar görmüş bölümleri videodan çıkaracak. Sonuçta filmi media playerdan izleyebilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:54 am

SÜRÜCÜ SORUNLARINI ÇÖZMEK
Araçlar: Not defteri, Roxio Zap
Nero artık hiçbir yazma işlemini başarı ile tamamlayamıyor ve tüm diskleri yakıyor. Bu belirtiler tek bir soruna işaret ediyor: Sürücü çakışması. Bu, özellikle OEM sürümü birçok PC'de kurulu olarak gelen Roxio yazılımlarda karşılaşılan bir durum
İPUCU: C:\\Document and settings\\ Application Data\\ Ahead\\ Nero Burning ROM klasöründeki "NeroHistory.log" dosyasını herhangi bir metin editöründe açın. Buradan "Existing Drivers" in geçtiği satırı bulun. Söz konusu ifade genellikle yazma işlemine ait bilgilerin en sonunda yer alıyor. Aynı yerde "File'DriversCDALW'K.SYS" ifadesi de varsa, bu yazma sorunlarına neden olabilecek eski bir Roxio sürümünün sisteminizde kurulu olduğu anlamına gelir. Denetim masası / Program ekle veya kaldır menğsğ üzerinden her ikiside aynı sürücüyü kullanan Roxio ve Sonic ürünlerini bulun ve onlara ait yazılımı kaldırın. Sürücü özel bir yazlımıa raslamasanız dahi sistemde bulunuyor olabilir. Özellikle Easy CD/DVD Creator'un eski sürümlerinde aynı tabloyla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Sürücüden kurtulmak için Roxio Rap'tan yararlanabilirsiniz. Araç, yazılımı başlattığınızda, Roxio sürücüleri kaldırmak isteyip istemediğinizi soracak. I Agree'i tıklayarak onay verin. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sürücüler kaldırılmış olacak ve disk yazmadaki sorunlar ortadan kaldırılmış olacak.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:54 am

NERO YENİDEN YAZILABİLİR DİSKLERİ SİLEMİYOR MU?
DVD-RW'lere dosya kopyalayabilmek için öncelikle diskin içeriğini silmeniz gerekiyor. Bu iş için Nero'nun kayıt aygıtı / DW diski sil menüsünü kullanabilirsiniz. Ancak diski temizlemek için bu yazılıma başvurduğunuzda yazılım size herhangi bir tepki vermiyor ya da Lütfen bir yazılabilir disk yerleştirin mesajı ekrana geliyor
İPUCU: Nero silme işlemini başlatmadan önce sürücüdeki yeniden yazılabilir diske ait ATIP'yi (Absolute Time in PreGroove) okuyor. Çünkü ATIP'de diskin hangi hızda yazılabildiği gibi performans bilgileri yer alıyor. Nero ATIP'e erişemediğinde diske herhangi bir mudahalede bulunmaktanda kaçınıyor. Nedenine gelince, CloneCD, Deamon Tools ve Alcohol gibi oyun kopyalamada kullanılan araçlar kopya korumasını atlatmak için diske bir ATIP Hider yerleştiriyor.
Sorunu çözmek için kopyalama aracını sistemden kaldırabilirsiniz. Avcak elinizde daha pratik olan ikinci bir seçenek daha var. Başlat menüsünde Nero 7 / Araçlar'dan Nero CD-DVD Speed'i çalıştırın. Bu araç ATIP'i şart koşmuyor. Ek Ayarlar / Diski sil menüsüne tıklayın ve açılan pencereden Sil'i seçin. Artık Neroya dönerek yeniden yazılabilir diske dosya kopyalamaya başlayabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:55 am

GÜÇ KAYNAĞINIZ YETERLİ Mİ?
Yeni nesil ekran kartları her ne kadar daha düşük üretim teknolojisi kullansa da artan transistör sayısıyla güç tüketimleride artıyor. Bu konuda şimdilik en yüksek değer HD 2900XT serisi ekran kartlarına ait. nVidia’nın 90 nm üretim teknolojisine karşılık 80 nm’de üretilmesine rağmen 700 milyon transistör sayısıyla bu kartlar 250 watt’a kadar güç tüketebiliyorlar. nVidia’da ise 8800 GTX’ler yaklaşık aynı güç tüketimine sahipler. AMD’deki avantaj ise birkaç ay sonra raflarda yerini alacak olan 2400 ve 2600 serisi ekran kartlarında 65 nm üretim teknolojisi kullanması. HD 2900XT’den daha az transistor e sahip bu kartlar AMD’nin iddiasına göre sırasıyla 25 ve 45 watt civarı çekiyorlar.
Güç tüketimleri bu seviyede iken yeni ekran kartı alırken güç kaynağınızın yeterli olup olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Dolayısıyla iyi bir güç kaynağınız yoksa ekran kartı maliyetine birde güç kaynağı maliyetini de katmalısınız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:55 am

ADRES ÇUBUĞUNU ESKİ YERİNE TAŞIYIN
İnternet Explorer 7
IE 7 standart olarak kendi adres çubuğunu menü çubuğunun üzerine yerleştiriyor. Ancak tam ters sıradaki eski düzene getirmek için;
İPUCU:İnternet tarayıcınızdaki araç çubuklarının yeri sabitlendiğinden sıralamayı yalnızca kayıt defterinden değiştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle internet explorer’dan çıkın. Başlat >> Çalıştır >> Regedit komutuyla kayıt düzenleyicisini çalıştırın ve HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Internet Explorer\\Toolbar\\WebBrowser anahtarına gelin ve sağ taraftaki alana sağ tıklayın Yeni >> DWORD değeri komutuyla “ ITBar7Position “ kaydını oluşturun. Çift tıklayarak kaygı görüntüleyin ve değer verisini 1 olarak değiştirin ve Tamam’a tıklayın. Kayıt düzenleyicisinden çıkın ve Internet Explorer’ başlatın. İnternet Explorer yeniden eski görünümüne kavuşacak.
Değişiklikleri geri almak içinde Kayıt defterinden değer verisini 0 olarak değiştirin ya da DWORD değerini silin.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:56 am

GÜVENLİK DUVARINDAN TASARRUF EDİN
Masaüstü güvenlik duvarı internet güvenlik paketlerinin önemli bir parçası. Ancak arkaplanda çalışmaya devam eden bu yazılım kullanıcılara işlem gücü ve sistem belleğine mal oluyor. Performans kaybına neden olan bu etkenleri ortadan kaldırmak için şu noktalara dikkat etmelisiniz.
Yönlendiriciyi doğru ayarlarla yapılandırın;
İnternete yönlendirici üzerinden bağlanan bir ev ağına sahipseniz kendinizi biraz daha güvende hissedebilirsiniz. Blaster solucanlarının bilgisayarınıza ulaşması biraz zor. Herhangi bir zararlı kod bilgisayarımıza ulaşmayı denediğinde yönlendiriciye takılıyor. Elbette Port fowarding özelliğini etkinleştirerek tehlikeli sorguların bilgisayarınıza ulaşmasını engellediğiniz sürece. Söz konusu özellik yönlendiricilerin birçoğunda standart olarak devre dışı bırakılmış durumda ve bilgisayarımın güvende.
Dikkat! Sahte gönderici adresine sahip paketler, korsanın özel IP adresinizi de bilmesi durumunda hedefine ulaşabiliyor. Bu riski ortadan kaldırmak için yönlendiricinizi dışarıdan gelen ve gönderici adresi olarak özel IP taşıyan paketleri filtreleyecek şekilde yapılandırmalısınız. Özel adres bloğunda yer alan ağ IP’leri 192.168.0.0/16, 10.0.0/8, 172.16.0.0/12 ve 127.0.0.0/8
Gereksiz ağ hizmetlerini devredışı bırakın
Windows sistem yöneticilerine bilgisayarları uzaktan yönetme imkanı sağlayan çok sayıda ağ hizmeti başlatıyor. Bunlardan biride Blaster adlı solucanın işletim sistemine sızmasını sağlayan DCOM. Ev ağlarında ya da herhangi bir bilgisayarda bazı ağ hizmetlerinden vazgeçebilirsiniz. Bu noktada kapatılması gereken servisler kullandığınız bilgisayar sayısına ve yönlendiricinin var olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor. Hizmetleri kapatmak için Denetim Masası >> Yönetimsel Araçlar’dan >> Hizmetler’i çalıştırarak seçiminizi yapabilirsiniz.
Anti Virüs yazılımı kurulumu:
Anti virüs yazılımı kullanmanız şart. Sistemde performans kaybına neden olan yazılım, güvenlik duvarının baş edemiyeceği tehlikelerden korunmamızı sağlıyor.
Sisteminizi Düzenli bir şekilde güncelleyin;
Service Pack 2, Windows kullanıcıları için olmazsa olmazlardan biri. Bu paket, işletim sisteminizdeki diğer güvenlik önlemlerinin tümüyle kapatamadığı, bilinen açıkları kapatmanızı sağlıyor. İnternete bağlanır bağlanmaz Windows’un güncelleme özelliğinide etkin hale getirmemizi öneriyor. Bu değişiklik Microsoft tarafından yeni güncelleme sunulup sunulmadığını her defasında yeniden inceleme ereğini ortadan kaldırıyor. Yine de yavaş bir bağlantıya sahipseniz güncellemeleri elle yapabilirsiniz.
Konu güncelleme olduğunda aklınıza yalnızca Windows’un kendisi gelmemeli. Başka yazılımların ve eklentilerinde güvenlik açığı olabilir. Örneğin Flash Player’daki herhangi bir açık, Flash içeriğine sahip herhangi bir siteyi ziyaret ettiğinizde XP’nin açıkları kadar tehlikeli olabilir.
Alternatif yazılımlardan da faydalanmaya çalışın;
Microsoft’un tekelci politikaları sık sık eleştiri konusu oluyor. Ancak şu da bir gerçek ki, kullanıcıların tamamına yakınının aynı yazılımları kullanmaması durumunda saldırganların sansı son derece az olacaktı. Bunun nedeni, saldırıların büyük bir bölümünde aynı güvenlik açıklarının kullanılması. Bu nedenle Outlook Express yerine Mozilla Thunderbird’ü İnternet Explorer yerine Opera adlı yazılımı denemenizi öneriyoruz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:56 am

DOSYALARIN USB BELLEĞE YAZILDIĞINDAN EMİN OLUN
USB 2.0 destekli kart okuyucunuzu PC’ye bağladınız ve beraberinde gelen sürücüleri de kurdunuz. Ancak bu işlem sonrasında USB belleğe en son kopyalamaya ya da bellek üzerinde yer alsa da açılmamaya başladı. Kart okuyucu ile USB bellek arasında bir uyumsuzluk olduğunu düşünüyorsunuz.
İPUCU:Yüksek hızlı kart okuyucuların bazılarında sürücüler okuma ve yazma hızını artırmak için Windows yazma önbelleğini etkinleştiriyor. Sonuçta USB belleği yuvasından çıkarmadan önce Başlat çubuğundaki bildirim alanından Donanımı güvenle kaldır seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Bu seçenek, işletim sisteminin önbellekteki dosyaları USB belleğe taşımasını sağlıyor. Aslında performans artışı sağlamak için yapılan bu değişikliğin yol açtığı sıkıntıyı gidermek için yazma önbelleğini devre dışı bırakmalısınız.
Bunun için USB belleği PC’nize bağlayın. Denetim masası’ndaki Sistem simgesine çift tıklayın. Sistem özellikleri penceresinden ulaşabileceğiniz Aygıt yöneticisinde Disk sürücüleri başlığı altından, USB belleğe ait kayda çift tıklayın. Açılan pencereden ilkeler sekmesine geçin. Performans için en iyi duruma getir seçeneğini etkinleştirin. Tamam’a tıklayarak değişiklikleri onayladığınızda USB belleğiniz sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:57 am

GEÇİCİ DOSYALARI OTURUM SONRASI SİLMEK
İnternet Explorer 7
İnternet Explorer sörf yaparken ziyaret ettiğiniz sayfalardaki resim, metin ve diğer dosyaları aynı adrese yeniden uğrağınızda anında görüntüleyebilmek için saklıyor. Bu bilgiler sabit diskte önemli miktarda yer işgal ediyor ve aynı zamanda sörf davranışlarınızla ilgili bilgilerinde riske girmesine neden oluyor.
İPUCU:İnternet tarayıcınızın ayarlarında yapacağınız değişiklikle geçici dosyaların yazılımla çıktığınızda otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için özellikle Internet Explorer’i başlatın ve 7. sürümde arama alanının hemen altındaki Araçlar menüsünden. İnternet Seçenekleri komtuyla ilgili menüye ulaşın.
Gelişmiş sekmesinde yer alan Ayarlar alanında internet tarayıcınıza ince ayar yapmanızı sağlayacak çok sayıda seçenek bulacaksınız. Güvenlik alanında yer alan tarayıcı kapatıldığında Temporary Internet Files klasörünü boşalt seçeneğini etkinleştirin. Internet Explorer 6’da da aynı seçenekten yardım alarak her sörf oturumu tamamlandığında geçici dosyaların kendiliğinden silinmesini sağlayabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:57 am

SON KULLANILAN BELEGELERE AİT BAĞLANTILARI OTOMATİK SİLİN
Üzerine çift tıklayarak açtığınız tüm belgeler Başlat menüsünde görüntüleniyor. Bu bağlantıların listelenmesini istemiyorsanız Windows’un oturum sonlandırırken otomatik olarak silmesini sağlayabilirsiniz.
İPUCU:Başlat >> Çalıştır >> regedit yazıp enterlayın. Gelen kayıt düzenleyici penceresinden HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Policies\\Explorer anahtarına geçin. Burada Düzen / Yeni menüsünden DWORD değerine tıklayarak “ClearRecentDocsOnExit” adında bir öğe oluşturun. Üzerine çift tıklayarak bu öğeyi açın ve değer veri’sini 1 olarak değiştirin. Tamam’a tıklatarak değişiklikleri onaylayın. Artık bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda söz konusu menülerde herhangi bir bağlantı yer almayacak. Windows altında yaptığınız bu değişikliği geri almak için Kayıt defteri düzenleyicisinden söz konusu değeri 0 olarak değiştirebilir ya da Del tuşu ile silebilirsiniz. Ayrıca az önce oluşturduğumuz anahtarın adını NoRecentDocsHistory olarak değiştirdiğinizde Windows son kullanılan belgeleri listelemeyi durduracak
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:57 am

ŞABLONLARLA KOLAYCA YENİ KULLANICI HESABI OLUŞTURMA
Bilgisayarınızdaki aynı yapılandırmaya sahip çok sayıda kullanıcı hesabı oluşturmak istediğinizde, bu hesapların her biri için ayarları teker teker yapmak can sıkıcı bir hal alabilir.
İPUCU:Her yeni hesapta Default user adını taşıyan standart bir profil esas alınıyor. Burada C: Document and Settings/Default user klasörüne kaydedilen bir şablon söz konusu. Sablonun içeriğinde kendi ihtiyaçlarınıza göre çeşitli değişiklikler yapabilir ve örneğin farklı bir arka plan resmi seçebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızda yönetici olarak oturum açın ve Denetim Masası’ndan Kullanıcı hesapları simgesine çift tıklayın. Yeni kullanıcı oluştur bağlantısına tıkladıktan sonra yeni bir isim seçin ve İleri’yi tıklayın. Bir hesap türü seçin ekranından Sınırlı’yı seçin ve Hesap oluştur’u tıklayın. Daha sonra bu yeni hesapla oturumu açın ve gelecekte şablonda yer almasını istediğiniz tüm değişiklikleri yapın.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yönetici olarak oturum açın. Daha sonra Windows+pause tuş bileşimiyle Sistem Özellikleri penceresine geçin. Gelişmiş sekmesine tıklayın. Burada kullanıcı Profilleri alanından Ayarlar’a tıklayın. Daha sonra yeni oluşturduğunuz profili seçip Kopyala seçeneğini kullanın. Bir sonraki iletişim penceresinden Gözat’a tıklayın ve C: Document and Settings\\Default user klasörünü açın. Devam etmeyi gerçekten isteyip istemediğiniz sorusuna Evet yanıtını verin. Tamam’a tıklatarak tüm iletişim pencerelerinden çıkın. Artık örnek kullanıcı adını silebilir ve bilgisayarınızda değiştirilmiş şablonu temel alacak şekilde yeni kullanıcı hesapları yaratabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:58 am

SİSTEMİMİZİ XP CD’Sİ İLE ONARMAK

XP CD si ile sık sık sisteminizi onarın deriz forumda nasıl yapılacağı kısaca şu şekildedir.

XP CD’sini optik sürücüsüne yerleştirin ve Bios’tan sisteminiz CD sürücünüzden açılacak şekilde ayarlayın.

Sisteminiz açıldıktan sonra “CD’den önyükleme için bir tuşa basın” iletisini gördüğünüzde klavyeden herhangi bir tuşa basın, daha sonra normal XP kurulum aşamaları gelecektir. Önyükleme dosyalarının kaydedilme işlemi bitmesini bekleyin.

Karşımıza bir ekran gelecektir bu ekranda Windows XP’yi kurmak için Enter tuşuna onarmak içinde klavyeden “R” tuşuna basmamızı söyleyen bir ekranla karşılaşırız. Bu ekranda iken R tuşuna bastığımızda DOS ekranı gibi bir ekranla karşılaşırız, bu ekranda iken hangi Windows yüklemesinden oturum açmak istiyorsunuz diye bir soru ile karşılaşırız, klavyeden 1 tuluna basarız, bize parola soran bir ileti gelecektir, parolamız varsa yazıp enterlarız yoksa hiçbirşey yazmadan enter’a basmamız yeterli olacaktır. "C:\\windows>" kısmına chkdsk /r yazıp enterlarız chkdsk ile sağ sılaş(/)arasında bir boşluk vardır, dikkat edilmelidir. Böylece sistemimizdeki eksik ve bozulmuş sistem dosyalarını onarmış oluruz.

Birde şu var, onarmaya başlamadan önce mavi erkanda iken Windows XP’yi kurmak için Enter tuşuna onarmak içinde klavyeden “R” tuşuna basmamızı söyleyen ekranda iken, yukarıda bu aşamadan bahsetmiştim, Geçerli Windows XP kurulumunuzun kutuda seçili olduğundan emin olun ve sonra Windows XP’yi onarmak için R tuşuna basın. Ekrandaki yönergeleri izleyerek Windows XP’yi yeniden yükleyin. Windows XP’yi onardıktan sonra Windows XP kopyanızı yeniden etkinleştirmeniz gerekebilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:58 am

XP ’de boot süresini ölçmek

Yeni bir yazılım olan Windows Boot Timer ile www.planetsoft.org Windows XP’nin açılış süresini güvenilir bir şekilde ölçebilir ve bugüne dek başvurulan, ancak kullanımı zaman zaman tehlikeli olabilen BootVis adlı araçtan kurtulabilirsiniz.
Windows Boot Timer son derece kolay bir şekilde yönetilebilen sade bir komut satırı aracı. Boottimer.exe’ye çift tıklayın, araç sizden bunu talep ettiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın ve test sonucu ekrana gelece dek bekleyin. Test tıpkı BootVis’te olduğu gibi NTLoader’in başlatılması ile başlıyor. Test yazılımları daha sonraki aşamalarda sisteme mudahale edemiyor. Bios’un sistem başlangıcı sırasında ne kadar zaman harcadığını anlamak için kronometreye ihtiyacınız olacaktır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:59 am

SİSTEM DOSYALARINI DEĞİŞTİRMEK
Test ederek sisteminizin yeterince hızlı mı yavaş mı anlayabilirsiniz. Bu durumdan gerçekten rahatsızsanız, XP deki değiştirilmiş yada silinmiş sistem dosyalarını yenileyebilirsiniz. Bu değişiklik sisteminizi yeni kurulmuş gibi çalıştıracaktır ve sistem çökmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Tabi bazı uygulamaların sistem dosyalarını değiştirmesi gibi bir durum söz konusu ise, o uygulamaların çalışmasında bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.
Sistem dosyalarını yenilemek için yapacağınız XP CD sini optik sürücünüze yerleştirmek ve Başlat >> Çalıştır >> gelen pencereye
“ sfc /scannow” yazıp enterlamak. Sisteminiz resetlendikten sonra yenilenmiş ve rahatlamış bir sisteminiz olacaktır.
Herhangi bir uygulamayı sisteminize kurduktan sonra sisteminizdeki bazı sistem dosyalarını değiştirecek ve kayıt düzenleyicisinde değişiklikler yapacaktır. Tavsiyemiz sisteminizde bu değişiklikleri yapmayan populer yazılımları kullanmanız. Bunu nerden anlayacağız derseniz yapacağınız www.portableapps.com adresindeki araçları kullanmanız. Artık sisteminiz daha hızlı açılacak ve hızlı çalışacaktır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:00 pm

INTERNET EXPLORER’I SIFIRLAMA

I E 7 kullanıyorsanız Araçlar menüsü >>> İnternet seçenekleri >>> Gelişmiş >>> Sıfırla seçeneği ile tüm ayarları fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz.

Ancak I E 6 kullanıyorsanız aşağıdaki işlem ile explorer’ı sıfırlayabilirsiniz

HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Active Setup\\Installed Components\\{89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383}

Bu bölümde sağ tarafta bulunan IsInstalled Dword 1 olan degeri 0 yapıyorsunuz ve sistemi yeniden başlatın, yeniden başladığında internet explorer kaldrırlmıştır şeklinde bir uyarı verecektir kişisel ayarlarınızı temizleyin ve bu şekilde fabrika ayarlarına geri dönün bir çok explorer hatasında kullanabileceğiniz bir işlemdir bu.
Vista ve Xpde kullanabilirsiniz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:00 pm

HATALI SÜRÜCÜLERİN KALDIRILMASI
Sorunlu sürücüler işletim sistemini yavaşlatmakla kalmıyor aynı zamanda mavi ekrana neden olabiliyor. Bu nedenle öncelikle mevcut sürücülerimizin tümünü yedeklemeli, test etmeli ve hatalı olanların yerine yenilerini yüklemelisiniz. Sürücüleri yedeklemek için http://freewarewiki.pbwiki.com/DoubleDriver adresinde ulaşabileceğiniz DoubleDriver programından yardım alabilirsiniz. Aracın kullanımı son derece basittir.
Aygıt sürücülerini USB bellek gibi harici bir depolama birimine kaydettiyseniz DoubleDriver’dan çıkın ve Başlat >> Çalıştır >> verifier komutunu girin. Vista altında bunun için aracın adını arama satırına girmeniz ve Enter’a basmanız yeterli olacaktır. Sürücü doğrulama Yöneticisi penceresinden, “Standart ayarları oluştur” ve “Bu bilgisayara yüklenen bütün sürücüleri otomatik seç”i işaretleyin ve İleri’ye tıklayın. Son ile araçtan çıktıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Verifier tarafından oluşturulan log dosyası sayesinde doğrulanan sürücülerle ilgili bilgilere ulaşabileceksiniz. Listede karşınıza çıkan hatalı sürücülerin yerlerine yenilerini yükleyin. Araç, PC yeniden başlatılırken bir mavi ekrana eneden oluyorsa hatalı bir sürücü Windows’un açılışını etkiliyor demektir. Bu durumda Windows’u güvenli kipte başlatın ve log dosyasından hatalı sürücülerle ilgili bilgilere ulaşmaya çalışın. Bu sürücüleri kaldırın ve Varolan ayarları Sil’i seçin.
Belli başlı üreticilerin ürünlerine ait güncel sürücülere ulaşmak için www.driversplanet.com gibi sitelerden yardım almaya çalışın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:01 pm

Bilgisayarıma virüs bulaşmış olup olmadığını nasıl anlarım?

Virüslü bir program veya eki bilgisayarınızda açıp çalıştırdıktan sonra, bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edinceye kadar virüs bulaştığını anlamayabilirsiniz.

Sisteminize virüs bulaşmış olabileceğine dair birkaç belirti:

• Normalden daha yavaş çalışmaya başlar
• Sık sık yanıt vermemeye veya kilitlenmeye başlar
• Birkaç dakikada bir çöker veya yeniden başlar
• Kendi kendine yeniden başlar ve normal çalışmaz
• Uygulamalar düzgün çalışmaz
• Disklere veya disk sürücülerine erişilemez
• Yazdırma işlemleri düzgün çalışmaz
• Beklenmedik hata iletileri alırsınız
• Bozuk menüler ve iletişim kutuları görüntülenir

Bunlar sık görülen bulaşma belirtileridir; ancak, virüsle ilgili olmayan donanım veya yazılım sorunları nedeniyle de oluşuyor olabilirler. İşin özü şudur ki, bilgisayarınıza endüstri standardına uygun güncel bir virüsten koruma yazılımı yüklemediğiniz sürece, virüs bulaşmış olup olmadığından emin olamazsınız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:01 pm

Bir virüsü nasıl temizlerim?

Bir bilgisayar virüsünü temizlemek, bu iş için tasarlanmış özel araçlar yoksa, bir uzman için bile genelde zahmetli bir görevdir. Bazı virüsler ve diğer istenmeyen yazılımlar (casus yazılımlar gibi), algılanıp temizlendikten sonra bile kendilerini yeniden yükleyebilecek şekilde tasarlanmışlardır! Ancak bilgisayarınızı güncelleştirir ve birçok şirket tarafından ücretsiz olarak, belirli bir deneme süresi boyunca veya düşük bir maliyetle sunulan virüsten koruma araçlarını kullanırsanız, istenmeyen yazılımları kalıcı olarak temizleyebilir ve engelleyebilirsiniz.

Virüs temizleme adımları:
1.Bilgisayarınızı Koruyun sitesini ziyaret edin ve en son güncelleştirmeleri yükleyin.

2.Virüsten koruma yazılımı kullanıyorsanız, üreticisinin Web sitesini ziyaret edip yazılımı güncelleştirin ve sonra da sisteminizde kapsamlı bir tarama gerçekleştirin. Virüsten koruma yazılımı kullanmıyorsanız, bir hizmete abone olun ve ilk fırsatta sisteminizi tarayın.

3.Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı’nı karşıdan yükleyin, kurun ve çalıştırın (Microsoft Windows XP veya Windows 2000 kullanıcıları). Bu aracın bilgisayarınıza virüs bulaşmasını engellemediğini unutmayın; yalnızca var olan virüsleri temizlemenize yardımcı olur.

Virüsten koruma yazılımım neden işe yaramadı?
Sisteminizde yüklü bir virüsten koruma yazılımı varsa, aracın en son tehditleri algılamasına ve onları temizlemesine yardımcı olan en son güncelleştirmelerle (genelde tanım dosyaları adı verilir) aracı düzenli olarak güncelleştirmek oldukça önemlidir. Ayrıca, tüm virüsten koruma yazılımları aynı derecede etkili değildir; kullandığınız yazılımın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, bir araştırma yapıp alternatif bir virüsten koruma yazılımını deneyebilirsiniz.

Bilgisayarımı kullanamıyorsam güncelleştirmeleri ve virüsten koruma yazılımını nasıl yükleyebilirim?
Bazı durumlarda, bilgisayarınıza bir virüs bulaşmışken araçları karşıdan yüklemek veya bilgisayarınızı güncelleştirmek zor olabilir. Bu durumda, bir arkadaşınızın bilgisayarını ya da başka bir bilgisayarı kullanarak araçları bir diskete yükleyin veya ek yardım için Microsoft Hizmetleri’nin destek bölümüne başvurun.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:02 pm

Bilgisayarınız kapanmıyorsa

Başlat-Çalıştır-regedit yazıp enter yapın,

HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop

anahtarına tıklayın ve sağ taraftaki pencerede PowerOffActive değerini 1 yapın
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:03 pm

YOUTUBE’DEN SES ALAMIYORSANIZ

1-BAŞLAT’tan çalıştır’ı tıklayın ve regedit yazarak kayıt defteri düzenleyicisine girin.
2-Sol taraftaki menüyü kullanarak;
Bilgisayarım\\HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\microsoft \\Windows NT\\CurrentVersion\\Drivers32 ’a kadar ilerleyin.
3-Sağ taraftaki pencerede boş bi yere tıklayarak YENİ ardından DİZE DEĞERİ ni tıklayarak satır ekleyin. Satırın ismini wavemapper olarak değiştirip ENTER’a basın. Böylece Adı wavemapper, Türü REG_SZ olan bir satır eklemiş oldunuz. wavemapper ismine çift tıklayın, size değer verisi girmenizi isteyen bir pencere açılacak. Buraya msacm32.drv yazın ve Tamam’ı tıklayın. Eklemiş olduğunuz satırın son hali şöyle olacak:

wavemapper REG_SZ msacm32.drv

4-Kayıt defteri düzenleyicisini kapatın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 12:04 pm

CPU cache’nizi kullanmıyor olabilirsiniz

WinXP nin orjinal kurulumunda registry’de çok büyük bir eksiklikle birlikte gelmektedi.

Sanırım bu eksikliğin deneyimli kullanıcılar farkındadır ve yapılması gerekenin de bilincindedir. Fakat farkında olmayan kullanıcılar için aşağıda anlatacağım yöntemle işlemci cache’nin windowsa tanıtılması, performansınıza çok büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Günümüzde artık işlemcilerin bir çoğu 256K veya üzeri cache ile birlikte gelmekte. Gerek normal kullanımda, gerekse oyunlarda vede film izlerken yada surf sırasında ve ayrıca program geçişlerinde, image yada video editing programları kullanırken windowsun aslında performansınızı katlamak için sadece küçük bir regedit değişikliğine ihtiyacı olabilir.

Örnek: Amd AthlonXP serisi işlemcilerin cache’si (second level ) : 512K’dır.

Windowsun algılamadığı bu cache’yi windowsa tanıtalım.

1.Başlat ---> Çalıştır ---> Regedit ---> komutları ile regediti açıyoruz.

Kod:

HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\CurrentControlSet\\Contro l\\Session Manager\\Memory Management

isimli anahtara geliyor ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi işlemci cachemizi ’’ secondleveldatacache ’’ isimli anahtarı çift tıklatıp, açarak

* 256K için = 100
512K için = 200
1024K için = 400

olacak şekilde ayarlayıp tamam deyip, regediti de kapatıyoruz. Şimdi sisteminizi yeniden başlatma ve performansınızdaki farkedilir artışı izleme zamanı. Lütfen Dikkatli uygulayın ve işlemcinizin seconlevelcache’sini bilmiyorsanız önce araştırın, sonra uygulayın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
 
Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )
Sayfa başına dön 
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Burçların Nitelikleri

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Sanal Kuvvet :: Information Technology’s :: Nasıl Çalısır?-
Buraya geçin: