Sanal Kuvvet

İnternet Ve Bilişim Dünyası
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:22 am

YANLIŞ DÖŞENMİŞ KABLOLARIN YOLAÇTIĞI ISINMAYA SON
Tüm yeni PC’ler için

Masaüstü PC’nize ikinci bir DVD yazıcı ve P-ATA disk takmak başta iyi bir fikir gibi gelmiştir. Ancak bilgisayarının 2 yeni sürücüyü taktıktan bu yana çöker olduysa. Üstelik 350 Watt’lık yeterli olduğu halde.
İPUCU: Bu çökmelerin sorumlusu, PC kasasında döşenmiş kabloların yol açtığı ısı birikimi ve sorunları, standart ATX kasalarda hava akımı sabittir. Kasanın önündeki fan havayı emer, bu hava, işlemci ve grafik kartı gibi çok ısınan bileşenlerin üzerinden geçip güç kaynağına yada kasanın arkasındaki fana yöneltilir. Eğer serbest hava akışını engelleyen kablolar ya da fanlar varsa veya kasanın havalandırma yuvaları tıkalıysa, soğutma performansı ciddi durumda düşer. Bunun sonucunda PC aşırı ısınır.
Herhangi bir yapı marketten alabileceğiniz kablo tutucuları veya izolasyon bantlarını kullanarak içinde gevşekçe duran kabloları bağlayabilir, böylece kasadaki ısı iletimini iyileştirebilirsiniz. Artık hava akışı kesintiye uğramayacak ve bileşenleri soğutabilecektir.


En son Admin tarafından Paz Nis. 26, 2009 12:06 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:24 am

DÜŞÜK PERFORMANSIN SORUMLUSU ISI SORUNLARI
BTX formatında PC’ler

Yeni aldığınız Aldi marka bir bilgisayar sessiz çalışıyor ve performansından memnunsunuz. Ancak ne zaman zor bir iş yapsanız bilgisayarın performansı yerlerde sürünüyor.
İPUCU:Üretici firma satın aldığınız PC modelinde yeni bir form faktörü olan BTX’i tercih etmiş. Ancak anakart kasanın içinde neredeyse "yanlış" bir konumda duruyor. Böylece işlemci fanının hava akışı diğer bileşenleri, örneğin pasif soğutmalı grafik kartlarını da serinletiyor.
Yük arttığı vakit bilgisayarın kasasındaki ısı yüksek seviyelere erişebilir. Tek fanın sağladığı soğutma artık yeterli değildir. Bu durumda işlemci ısınır ve hız düşürür (saat hızı azalır) ve bu da performansı aşağı çeker. Bu vakalarda bir kasa fanı hayat kurtarıcı olabilir ancak Medion bunu pakete eklememiş.
Bilgisayarın sessiz çalışmaya devam etmesi için, yüksek çaplı(120 milimetre), düşük devirli ve ısı denetimli bir fan seçmelisiniz. Kasanın arkasındaki bu iş için bir yer mevcut. Kurulum sırasında fanın dışarıya bakması, yani fanın üzerindeki okun sırtının kasa tarafına dönük olması gerekir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:25 am

ÇİFT ÇEKİRDEĞİN GÜCÜNDEN DOĞRU YARARLANIN
Çift çekirdekli AMD işlemciler

Tek çekirdekli işlemcinizi çift çekirdekli bir işlemci ile değiştirdiniz ama bazı uygulamaları hızlandırmak şöyle dursun, yavaşladı bile. Dahası, artık video izlerken sesle görüntü uyumlu değil. Bilgisayarınız yorgun düşmüş bir savaşçı adeta. Anakartın BIOS’unuda güncellediniz ama durum değişmedi.
İPUCU: Windows’un ve uyumlu yazılımların çift çekirdekten en iyi şekilde yararlanabilmeleri için AMD özel bir çift çekirdek sürücüsü yayınladı. Güncellemelerin ardından bu yazılımı yüklemeniz gerekiyor. İşlemci çekirdeklerinin eçgüdümlü çalışmasını şart koan yazılımlar, örneğin görüntünün ve sesin eşzamanlı oynatılması gibi işlemler, işlemci çekirlerinin senkronize olmasını gerektiriyor.
AMD’nin çift çekirdek iyileştirme yazılımıysa işte bu durumlarda kendini gösteriyor. Araç, iki işlemcinin de çalışan süreçlerini kontrol ediyor. ve eşzamanlı yürütülmesini sağlıyor. Buda video uygulamalarındaki senkronizasyon bozukluklarının ve diğer zamanlama hatalarının önüne geçiyor. Çift çekirdek sürücüleri ve çift çekirdek iyileştirme yazılımı, AMD sitesinden ücretsiz indirilebiliyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:26 am

KAYIT ZAMANLAMALARINI ELLE AYARLAMAK
Güncel Gigabyte anakartlar

Gigabyte anakartınızın BIOS ’una şöyle bir baktığınızda bellek sınırlamalarını doğru tanımadığını gördünüz. Yanlış gecikme değerleri sistemleri yavaşlatır. Ayrıca bellekleri overclock etmeyi düşünüyorsunuz. Her iki işlem içinde elle ince bir ayar yapılmalı. Ne yazık ki BIOS’unuz buna izin vermiyor.
İPUCU: Üretici firma Gigabyte, ayarları deneyimsiz müşterilerden gizlemiş, Gerekli alanlar sadece BIOS’ta CTRL+F1 tuşlarına basıldığında gözükür. Doğru bellek zamanlamalarıysa RAM modüllerinin üzerine ya da üreticinin web sitesine bakarak erişebilirsiniz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:26 am

İLK YARDIM: EN İYİ ALTI ACİL ÖNLEM

BIOS ayarları, firmware güncelleme, sürücü güncelleme... Teknolojinin derinliklerine dalmadan önce bu ipuçlarının sorununuzu çözüp çözmediğine bir bakın.
PC’nizin açılışı çok kısa sürüyorsa- BIOS’unuzu temizleyin: Bıos’unuzu temzileyin: Şu BIOS ayarlarıyla PC’niz çabucak açılacaktr.
1- Gereksiz aygıtları (Integrated Peripherals yada Peripheral Update) menülerinden kapatın
2- Flopy Seek’i devre dışı bırakın
3- Virus Warning’i kapatın
4- Ouick Power on Self- Test’i etkinleştirin
Grafik kartı ya da işlemci tanınmıyor- BIOS güncelleme: Yeni bir işlemci ya da Grafik kartı taktıktan sonra bilgisayarınız açılmıyorsa, sorunu anakartın firmware’inde aramalısınız. Firmware güncellemeleri anakart üreticilerinin web sitelerinde bulunuyor ve Windows’tan güncelleme araçlarıda içeriyor.
Sorunlu Grafikler- yeni sürücü: Düşük çözünürlük ya da yeni oyunlar sırasında görüntülerdeki takılmalar, sürücünün eskidiğine işaret eder. Grafik yongası üreticileri ATI ve nVidia, yeni sürümleri devamlı internetten duyuruyor.
Dizüstü kullanıcıları dikkat!!! Bu standart sürücüler taşınabilir grafik uyumlu olmayabilir. Şayet durum böyle ise, dizüstü üreticilerinin eski tarihli sürücülerini kullanmanız ya da başka hilelere başvurmanız gerekebilir.
Sabit disk yavaş ise- disk birleştirme: Dosyaları kaydetmek çok mu vakit alıyor? Bu diskteki dosyaların fazlaca parçalandığının işareti.
Boş CD/DVD yazılmıyor ya da çok yavaş yazılıyor- firmware güncelleme: En iyi yazma sonuçları için her boş CD ’nin firmware ile aracığıyla yazıcıya tanıtılması lazım. Firmware güncelleme bilgileri üreticilerin web sayfalarında yer alıyor.
USB aygıtı tanınmıyor- USB hub: USB aygıtıyla anakart birbirinin dilinden anlamıyorsa araya konacak bir hub işe yarayabilir. Tabi ki USB aygıtta hiçbir sorun yoksa.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:27 am

2 TERABYTE SINIRINA TAKILMAYIN
RAID düzeneğinde sabit diskler

Dosya indirme meraklılarına disk alanı hiçbir zaman yetmez. Bu yüzden her biri 750 GB kapasiteli üç sabit disk alıp RAID sistemi oluşturacak şekilde bağladınız. Toplamda, 2,250 GB depolama alanınız oldu diye seviniyorsunuz, ama bilgisayarınız kapasiteyi 2,048 olarak görüyor.
İPUCU: Adresleme kapasitesi arttıkça sabit diskler bazı temel sınırları takılıyor. Bir zamanlar 504 MB olan bu sınır 2 GB, 8 GB gibi değerlerle yükseldi ve şu anda 2 terabyte’a dayandı. Bunun altında da şöyle bir neden yatıyor: Bilgisayar BIOS’unun arabirimi, işletim sistemine veri bloklarının sayısı için 32 bitlik bir yazmaç ayırıyor. Bu da BIOS’un işletim sistemi üzerine 2^32, yani en fazla 2 terabyte boyutlu sabit diskleri tanımlayabildiği anlamına geliyor. Geniş kapasiteli birkaç diski bir anakartın RAID BIOS’unda birleştirdiğinizde, BIOS işletim sistemine tek bir büyük sabit diski rapor ediyor ama doğru boyutu bildiremiyor. Sözgelimi, nVidia’nın NForce 5 ve 6 için kullandığı güncel RAID BIOS’u boyut bilgisinin üst bitlerini hesaba katmıyor. Bu yüzden, üç adet 750 GB’lik (etkin boyutu 698 GB olan) disk bir araya geldiğinde 47 GB gözüküyor. İntel yetkililerinin bu soruna daha iyi bir yanıtları var; En son ICH7 ve ICH8 güney köprülerinin RAID BIOS’u en fazla 2.047 GB adresleyebiliyor ve üç adet 750 GB disk için bu kabul edilebilir bir rakam. Ancak dördüncü 750 GB’lık disk tanınmıyor.
Üreticiler bu soruna bir çözüm getirene kadar, başvurabildiğiniz hileler var. RAID BIOS’ta tek ve aşırı büyük bir RAID sistemi yerine, iki ya da daha fazla küçük bir disk tanımlayın. Örneğin, 750 GB’lik dört diski bir arada çalıştırmak istiyorsanız BIOS’tan her biri 1,4 terabyte kapasiteli iki adet RAID-0 sistemi oluşturun. Windows sistem yönetimi kısmındaysa 1,4 terabyte’lık bu iki diski 2,8 GB’lik tek bir mantıksal sürücüye dönüştürün.
Bu çözümün yol açtığı performans kaybı fark edilecek kadar büyük değil ve ortaya net bir çözüm konana kadar böyle bir fedakarlık göze alınabilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:27 am

HIZLI İPUÇLARI

DVD sürücülerin gürültüsünü azaltmak: DVD sürücünüz video oynatırken ya da müzik çalarken ortalığı ayağa kaldırıyor. Bunun sebebi diskin çok hızlı dönmesi. CD Brakes(www.cdbremse.de) ya da Nero Drive-Speed yazılımları (yazma paketinin yan uygulaması) bu gürültüye bir son verilebilir.
Filmlerinizi DVD oynatıcıda seyredin: Yazdığınız markasız DVD’leri PC’nizin sürücüsünde rahatça oynatabiliyorsunuz ama DVD oynatıcınız veri akışını okuyamıyor. Eğer videoları yüksek hızda değilde 2x veya 4x hızlarında yazarsanız herkes verilere daha rahat erişebilir ve veriler daha kolay okunabilir.
Fotoğraf makinesi ekranlarındaki çizikleri kapatın: Cep telefonu ekranları için kullanılan cilalarla çizikleri giderebilirsiniz. Silmek için yumuşak materyaller, pamuklu bez kullanın.
Parmak izi algılayıcıyı temizlemek: Algılayıcıya yapışkan bir bant yapıştırıp çekin. Birkaç kez tekrarlayın.
Centrino dizüstü bilgisayarlarda artan pil ömrü: Notebook Hardware Control (NHC) aracıyla ısıs ve saat hızı değerleri denetimimiz altında. Üstelik işlemcinin güç yönetimine mudahalede bulunabilir, Centrino işlemcili dizüstülerin pil ömrünü artırabilirsiniz.
Micro Photo: Çoğu kullanıcı Zen Micro’nun touchpad’iyle rahat etsede, kafasına göre hareket edip duran Zen micro işlemcini pek seven yok. İmleç duyarlılığı menüden azaltılırsa imleçle gezinti çok daha iyi olur. Tıklanması gereken yer system >> Player settings >> Touchpad >> Sensitivity
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:29 am

SABİT DİSKLERİN GÜÇ KAYNAĞI SORUNLARINA ÇÖZÜM
2.5 inçlik harici diskler

Eskimeye yüz tutmuş, Athlon XP ya da Pentium 4 işlemcili emektar bir PC’niz var. Performanstan yana şikayetiniz yok, ama sabit diskten memnun değilsiniz, 2,5 inç lik harici disk aldınız ama PC’nizin USB portuna bağladığınızda çalışmadı.
İPUCU: Malesef 2,5 inç lik sabit disklerin açılış anında gereksindikleri akım, USB portlarının sağladığı 500 mAh değerinden çoğu zaman daha yüksek. Bilgisayara tek bir USB bağladıysanız, sabit disk çalışmayabilir. Bu yüzden, dsike iki USB bağlantısından elektrik sağlayacak Y şekilli bir kabloya ihtiyacınız var. Ancak bazı PC’lerde disk yinede çalışmayabiliyor. Zira eski anakartarda yanyana duran USB portları genelde aynı veriyolu üzerinde bulunuyor ve aynı 500 mAh akımı paylaşıyor. Bu yüzden Y kablosunun uçlarını yanyana olmayan USB portlarına takmalısınız. Bir diğer seçenek ise sabit disk için ayrı bir güç kaynağı satın almak ya da 1,8 inçlik bir diske geçmek. Bu diskler en fazla 500 mAh akım çekiyor ve tek USB portuyla çalışıyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:32 am

MİKROFONUNUZ SESSİZ KALMASIN
[REDSound Blaster X-Fi serisi

Yüksek kalitede müzik kaydı yapmak için PC’nize yeni bir Sound Blaster X-Fi taktınız. Mikrofon da kartla gelen kutuya ( Break-Out-Box’a) bağlı. Ancak internet üzerinden Skype’la görüşme yapmak istediğinizde ya da bu sırada diğer Windows uygulamalarını çalıştırdığınızda, bağlı olan mikrofonunuz çalışmıyor.
İPUCU: Açılış sırasında birçok Wİndows uygulaması harici kutudaki microfon girişi gibi değil, diğer microfon girişini otomatik oalrak etkinleştiriyor. İstediğiniz microfon girişinin her zaman etkin kalması için X-Fi ses kartı sürücüsünde şu değişiklikleri yapmamız gerekli:
Öncelikle Başlat >> Tüm programlar >> Creative yolunu izleyin. Sonra Mixer >> Record >> Line-In2 >> Mic seçeneğini her 3 işletim modu içinde seçin. Aynı pencerede, Synchronize with Windows control panel seçeneğinin önündeki çarpı işaretini kaldırın. Windows bundan böyle microfon girişini kafasına estiği gibi değiştirmeyecek.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:33 am

OYNATMA SIRASINDA ÇIKAN HATALARI GİDERİN
nVidia GeForce 8800 GTX/FTS

nVidia GeForce 8800 GTX/FTS modeli yeni grafik kartlarını piyasaya sürdü. Artık Halo ya da Splinter Cell Double Agent gibi oyunları tadına vararak oynayacağınızı düşündünüz. ancak grafiklerdeki bozulmalar ve kırılmalar keyfinizi kaçırdı.
İPUCU: Sorun grafik kartlarının sürücüsünde nVidia GeForce 8800 GTX ve GTS yongası taşıyan üst uç grafik kartları için 97,92 numaralı yeni bir Windows XP sürücüsü yayımladı. Bu sürücü görüntü hatalarını gidermekle kalmıyor, çökme sorunlarına da deva oluyor. Eski sürücüde TV işleviyle DVD yazıcı aynı anda çalıştırıldığında PC çöküyordu.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:36 am

YAYGARACI GRAFİK KARTI FANINI SUSTURUN
ATI ya da NVidia ekran kartları

Grafik kartınızın fanı sinir bozucu bir gürültü çıkarıyor. Grafik performansına ihtiyaç duyulmayan ofis uygulamalarında bile fan en yüksek hızda dönüyor.
İPUCU: Devir sayısını sınırlayarak gürültüyü azaltabilirsiniz. Ücretsiz ATi Tool aracı ( http://www.yazilimindir.com/index.php?scm=9&git=3345 ) ile hem ATi hemde nVidia yonga seti grafik kartlarına overclock yapılabilir hem de 3B hızlandırıcınızın kulak tırmalayan fan sesinden kurtulabilirsiniz. Programı başlattıktan sonra Settings düğmesine tıklayın ve açılan listeden Fan Control’u seçin. Normal kullanıcıların Override fan speeds seçeneğini işaretleyip fan hızını Fixed percentage kısmından %30 düşürmeleri gerekiyor. Oyun tutkunları ve film meraklıları içinse Dynamic based en iyi seçim.
ATI Tool ile grafik işlemcisi ve bellek için en yüksek saat hızları seçilerek grafik kartlarının verimliliğide artırılabiliyor. Bunun için; Find Maz Core ve Find Max Mem’e tıklayın. ATI Tool ideal frekansları otomatik olarak belirleyecek. Ama dikkatli olmamızda fayda var. X1950-Pro grafik kartlarında overclock desteklenmiyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:36 am

TIKANMIŞ MÜREKKEP AĞIZLARINA ÇABUK TEMİZLİK
Baskı kafalı kartuşlar

Mürekkep püskürtmeli yazıcınızı ara sıra kullanıyorsunuz. Uzuzn süre kullanmadığınızda, kartuşlar dolu olmasına rağmen çıktılar kötü oluyor hatta sürücü yazılımdaki kafa temizleme seçeneği bile yararlı olmuyor.
İPUCU: Kötü şekilde tıkanmış baskı uçları şöyle temizlenebilir. Kartuşun baskı ucunun olduğu kısmı saf suda 3 ila 5 dakika bekletin. Suyun sıcaklığı 40 derece civarında olmalı. Sonra kartuşu emici bir mutfak havlusuna, baskı uçları aşağı bakacak şekilde bastırın.
Mürekkep doğru düzgün akmaya başlayana kadar, baskı kafasını birkaç kez suya sokup tekrar tekrar bastırmanız gerekebilir. Musluk suyu yerine saf su kullanmalısınız, yoksa baskı uçlarında kireç birikebilir. Su yerine alkol kullanılmasınıda tavsiye etmiyoruz. çünkü bazı renklerin, özellikle de siyah ve sarının donmasına yol açabiliyor. Eğer bu öneri işe yaramazsa ultrasonik banyo denenebilir. Ultrasonik temizleyiciler tıkanmış baskı uçlarını mürekkepten arındırabiliyor. Bu aygıtlar yaklaşık 30 Euro’ya satılıyor: aynı zamanda gözlük camları ve mücevher temzilemek içinde kullanılabiliyor
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:38 am

YENİ KARTUŞLA KÖTÜ BASKIYA SON
HP mürekkep püskürtmeli

Önümüzdeki günlerde çok miktarda baskı yapmanız gerekiyor, o yüzden HP deskjet’inize iki kutu siyah, iki kutuda renkli mürekkep aldınız ve bunları çekmecede sakladınız.
Dört hafta sonra ilk takım mürekkepleri taktınız ve baskı kalitesinden çok memnun kaldınız. Birkaç hafta sonra diğer mürekkep kartuşlarını yerleştirdiniz. Ancak baskı kalitesi hiç beklemediğiniz kadar kötü. Harfler çirkin ve çarpıtılmış, renkli yüzeylerdeyse beyaz şeritler göze çarpıyor. Baskı uçlarından bazılarının çalışmadığı ortada
İPUCU: Dahili baskı kafası içeren HP, mürekkep kartuşları, eğer uygun şekilde saklanmazsa hasar görebiliyor, üstelikte son kullanma tarihinden önce. Kartuşların çekmecede yatay değilde dikey olarak saklanması, bilgisayar mağazalarında görüldüğü gibi saklanması gerekiyor. Yoksa hava basıncı ve dalgalanmaları yüzünden baskı uçlarının açıklığında hava birikip mürekkep akışını aksatabiliyor, hatta engelleyebiliyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:38 am

METİN BASKISINDAKİ SORUNLAR VE EĞRİ ÇİZGİLER
Mürekkep püskürtmeli yazıcılar

İki yıldır kullandığınız mürekkep püskürtmeli yazıcıdan çok memnundunuz, ne varki bir süredir sorun çıkarıyor. Metin baskısında bazı satırlardaki harfler sıkışmış veya ayrık gözüküyor. Grafik baskısında da düz ya da çapraz olan çizgilerin görünümü dalgalı ve kırık. Bunlar yetmezmiş gibi, alet hiç olmadığı kadar da gürültülü çalışıyor.
İPUCU: Yazıcılar, baskı sırasındamürekkep püskürtür ancak mürekkep zerreciklerinin ciddi bir kısmı da aygıtın kasasından uçuşur. Bu damlacıklar, üzerinde baskı kafasının kayarak hareket ettiği klavuz rayların üzeründe birikir. Raylar kayganlığını yitirince baskı kafası rahat edemez ve bunun sonucunda kağıda baskı sırasında hassaslığını yitirir. Bu problemi genelde şu şekilde çözebilirsiniz.: Alkole batırılmış bir mutfak bezi ile klavuz raylarını temizleyin. Birkaç çalıştıktan sonra yine aynı şey olursa, bu sefer klavuz rayları pamuklu bir çubukla yağlayın. Gres yağı bu işlem için biçilmiş kaftan.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:39 am

NİHAYET YOLCULUKTA DA SESSİZ ÇALIŞABİLECEKSİNİZ
Lenovo ThinkPad serisi

Lenovo Thinkpad’ler popülerliklerini özellikle iş amaçlı kullanıcılar arasında artırıyor. Ancak kullanıcılar T modelinin yalnızca performanslı olduğunda değil, çok gürültülü çalıştığı konusunda hemfikir. Fanın dönüşü ve çıkardığı ıslık sesi dayanılmayacak kadar fazla.
İPUCU: Bu konuda şikayetler o kadar fazlaydı ki, maharetli bir kullanıcı sonunda bu iş için bir araç geliştirdi. Son derece yüksek çalışma gürültüsünün sorumlusu, yetersiz fan denetimi, TP fan kontrol adlı araç fanın dönüş sayısını bariz biçimde daha iyi kontrol ediyor. Dönüş hızı bu sayede işlemci sıcaklığına bağlı olarak yedi farklı değere ayarlanabiliyor. Örneğin, çekirdek sıcaklığı 45 derecenin altında ise fanı tamamen kapatabilir ve çalışmaya daha yavaş dönüş hızlarıyla başlayabilirsiniz. TP fan kontrol adlı Thinkpad aracını, www.thinkpad-forum.de adresinden indirebilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:40 am

BELLEK KARTLARI İLE UYUMLULUĞU ARTTIRMAK
Tüm fotoğraf makineleri

Yeni fotoğraf makineniz eski bellek kartını tanımıyor ve hafizanızın sadece bir kısmına erişebiliyor. Aynı sorun, bellek kartını cep telefonunuza ya da MP3 çalarınıza taktığınızda da baş gösteriyor.
İPUCU: Bellek kartı kullanan her aygıt kendine ait bir klasör yaratır ve dosyalarını bu klasöre saklar. Dijital fotoğraf makineleri bir klasör kartın üzerinde halihazırda mevcutsa şaşırabiliyorlar. Bu durumda kartı yeniden biçimlendirmeniz gerekebiliyor. Bu işe kolları sıvamadan önce mevcut verilerinizi bilgisayarınıza yedekleyin. Sonra bellek kartını, fotoğraf makinasının yazılımını kullanarak yeniden biçimlendirin. Genellikle bu işlev makinenin Setting menüsünde oluyor. Kartı Windows’la biçimlendirmekten kaçınmalısınız. Yoksa fotoğraf makineniz bu işlem sonrasında kartı hiç tanımayabilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:40 am

BELLEK KARTINIZIN KAPASİTESİNİ SONUNA KADAR KULLANIN
Tüm dijital fotoğraf makineleri

Hevesli bir fotoğrafçısınız ve elinizin altında bolca bellek var. Örneğin, 4 GB’lik bir CompactFlash, SD card yada Memory stick’e sahipsiniz. Ama 2 GB’i doldurduktan sonra bellek dolu diye hata vermeye başlıyor.
İPUCU: Boş yere bellek kartını değiştirmeye çalışmayın, sorun kartın kendisi değil, fotoğraf makinesi: daha doğrusu makinenin firmware’i, daha bir yıl önce flash belleklerde 2 GB’nin üstündeki kapasite hayal gibiydi. Bu yüzden eski kameraların yeni yazılımla güncellemeleri gerekiyor. Firmware’ler fotoğraf makinesi üreticilerinin web sitelerinde bulunabiliyor. Dosya indirme kısmından fotoğraf makinenizin modelini aramalısınız. Genellikle yeni firmware önce bir bellek kartına kaydediliyor. Ancak güncelleme için gerekli olan talimatlar üreticinin web sitesinde açılanıyor. Yazılım güncellemesinden sonra çoğu kamera daha yüksek kapasiteli bellek kartlarının kullanabiliyor. Üstüne üstlük, aygıttaki sorunları çözmüş veya yeni işlevler kazandırmış olursunuz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:41 am

SES DÜZEYİ EŞİT STEREO ŞARKILAR
Tüm ipod’lar

Son günlerde iPod’unuzun sol kulaklığından gelen sesin sağdan gelene kıyasla daha kısık olduğunu fark ediyorsunuz. Sorun kulaklıklarda olamaz, çünkü daha yeni aldınız.
İPUCU: Genellikle sorunun nedeni hatalı bir firmware. Önce iPod’unuzu sıfırlamayı deneyin. Bu işlem İPod’un modeline göre değişir. www.apple.com adresine bakabilirsiniz. Bunun bir faydası olmazsa en son yazılımı kurmayı deneyin. Bunun için, iPod’unuz bağlıyken iTunes’i çalıştırın ve iPod menüsünden Update’yi seçin.
Buda fayda sağlamazsa geriye tek bir kurtarma seçeneği kalıyor(restoration) Bunun için izlemeniz gereken yönergeler, adresini verdiğimiz web adresinde bulunuyor. Bu işlem sırasında iPod üzerindeki tüm dosyalar ve şarkılar siliniyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:42 am

W-LAN AĞININ KAPSAMINI ARTTIRMAK
802.11g yönlendiriciler

W-LAN ağınızı evinizin tüm odalarından internete bağlanmak için kullanıyorsunuz. Yakın zamanda 802.11g standardını destekleyen yeni bir W-LAN yönlendiriciye yatırım yaptınız ama çocuklarınız o günden beri ineternete girmediklerinden yakınıyorlar.
İPUCU: G standardının sunduğu aktarım oranı çok cazip görünsede internette sörf yapmak için bir hıza ihtiyacınız yok. DSL bağlantısı genellikle 2 MBit’in üzerine çıkmaz. Hızlı aktarım oranlarının dezavatajı kapsama alanının düşmesi. Her yere tekrarlayıcı koymak istemiyorsanız, aktarım hızını azaltıp 802.11b standardına getirin ve tekrar eski kapsamına kavuşun.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:44 am

ŞARKILARI OYNATICIYA UYGUN ŞEKLE DÖNÜŞTÜRÜN
Ucuz MP3 oynatıcıların birçoğu

CD kolaksiyonunuzu MP3’e dönüştürmek için uzun geceler harcadınız. Dosyaları MP3 çalarınıza aktardınız, ancak MP^player’iniz şarkıların hiçbirini çalmadı.
İPUCU: Sayısallaştırma sırasında en yüksek kaliteyi elde etmek için bit oranını 192 ve 320 kbit değerlerine getirmiş olabilirsiniz. Birçok MP3 çalar özellikle ucuz modeller, sadece 128 Kbit/s kalitesini destekliyor. MP3 ’leri dinlemek için kolaksiyonunuzun bit oranını 128 Kbit/s ’ye düşürmelisiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:45 am

KABLOSUZ AĞINIZI SALDIRILARDAN KORUYUN

İstatistikler kablosuz ağların %20'snden fazlasının korumasız olduğuna işaret ediyor. Bu durumda herhangi bir hacker'in ağınıza bağlanarak kişisel verilerinize erişmesi gerçekten çok kolaylaşıyor. Üstelik başınıza gelecek tek sorun bundan da ibaret değil. Korumasız bıraktığınız ağınızın üzerinden internete bağlananlar hızlı bir şekilde kotanızı eritebilir. Ayrıca girdikleri yasal olmayan sitelerin ceremesinide siz çekebilirsiniz. Dolayısıyla kablosuz interneti kurdum demeden önce modeminizin güvenliğini sağladığınızdan da emin olmanız gerekiyor.
1- Öncelikle Wireless router'inizin web arabirimine ulaşın.
2-İlk olarak "Sistem- Şifre ayarlarıé menüsünden parola ayarlarının yapıldığı ekrana ulaşın ve yapılandırma ekranına erişim için kullanılan standart parolayı değiştireren işe başlayın.
3- Kablosuz ağ bağlantısından yararlanacak cihazların tümünde bağlantıyı yapılandırdıktan sonra ESSID'nin yayınlanmasını engelleyebilir ve ağınızı görünmez hale getirebilirsiniz. Bu yayın yanlızca birkaç dakikada bir erişim noktasının kendi adını yayınlamasını sağlar. Engelleme için "Kablosuz- Kanal ve SSID" menüsünden "ESSID yayını"nda "Etkin değil"i işaretlemeniz ve ardından "Ayarları kaydet"e tıklamanız yeterli olacaktır.
4- Sırada kablosuz ADSL modeminizin güvenlik ayarları var. "Kablosuz-Güvenlik-WPA" menüsünden şifreleme metodu olarak "TKIP"i "Paylaşılan şifre şekli"nden "Şifre kelimesi (8-63karakter)e getirin ve bir parola belirleyin. Bu parola seçeneği gelecekte kablosuz ağa erişim için tek yoldur. 15-20 karakterlik bir parola idealdir. Şimdi "Güvenlik" mensünden "Sadece WPA"yı seçerek ayarları kaydet'e tıklayın.
5- Güveliği artırmak için ayrıca MAC filtresinden de yararlanabilirsiniz. "Kablosuz-Erişim kontrolü" menüsünden filtrey etkinleştirdiğinizde yanlızca MAC filtreleme tablosunda bilgileri yer alan cihazlar bağlantı kurabilecek. Bilgsayarınızdaki kablosuz ağ kartına ait MAC adresini "Başlat- Tüm programlar- Donatılar- Komut isteminde" ipconfig/all komutunu çalıştırarak öğrenebilirsiniz. Değişikliklerden sonra "Ayarları kaydet"e tıklamayı unutmayın. Artık bağlantı kurmak istenen tüm cihazlar WPA şifrelemesinin seçilip ağ erişim parolasının seçilmesi gerekecektir. Hatta kendi PC'lerinzin MAC adresi üzerine bir sınırlama yaptıysanız şifre ele geçirilse bile ağınıza ulaşamıyacaktır.
NOT: Yukarıda anlatılan seçeneklerin menü içindeki yerleri modeminizin marka ve modeline göre değişiklik gsterecektir. Bunun için kullanım klavuzundan yaralanabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:45 am

SİLİNMİŞ RESİMLERİNİZİ KURTARIN
Tüm sürücüler
Talhsiz hatalar sona eriyor. Dijital fotoğraf makinanızla yeni çektiğiniz fotoğrafı farkında olmadan sildi iseniz o fotoğrafı PC İnspector Smart Recovery programı ile geri getirebilirsiniz.
Dijital fotoğraf makinanızdan bir resmi yanlışlıkla sildiniz, cihazınızı biçimlendirdiniz hatalı bir şekilde kaydettiniz. PC Inspector Smart Recovery programı sayesinde kaybolan resimlerinize ve videolarınızı arayıp bulmanız ver geri getirmeniz mümkün. Ücretsiz olan yazılım tüm bilinenn dosyalama birimlerini tanıyabiliyor, üstelin buna dişardan takılabilen takma sürücüler ve sisteme mantıksal sürücü harfi atanarak tanıtılmış tüm sürücülerde dahil.
Tanınan dosya türleri: JPG, BMP, TIF, GIF, Canon DRW, Fuji RAF, Olympus ORF, Kodak DCR, PXL, PRW, Minolta MRW, Nikon NEF, Sigma X3F, MOW, AVI, WAV ya da DSS ses dosyası.
Bilgi için www.pcinspector.de
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:46 am

YENİ ADOBE READER 8'İ DOĞRU KURMAK
Windows Vista
Vista uyumlu Adobe Reader'in kurulumu geçici dosyaların saklanacağı ya da yazma korumalı olduğuna dair hata mesajı ile duruyor. Halbuki sabit diskte gereğinden fazla boş alan mevcut.
İPUCU: Yazılımın kurulum dosyasındaki bir hata Vista kurulu bazı sistemlerde Adobe Reader kurulumunu engelliyor. Buna rağmen kurulumu tamamlamak için kurulumu öncelikle her zaman ki gibi dosyaya çift tıklayarak başlatın. Kurulum dosyaları geçici bir klasöre kopyalanana dek bekleyin. Windows dosya çalıştırmayla ilgili bir güvenlik uyarısı ekrana getiriyorsa Windows Gezginini başlatın ve C: \\Users\\<kullanıcı adı>dan AppData\\LocalLow\\Netopsystems\\temp klasörüne geçin. Buradaki Adobe Reader ( klasörünü tümüyle kullanıcı profilinize uygun başka bir klasöre taşıyın, örneğin Download'a kopyalayın. Daha sonra başlayan kurulumu sonlandırmak için güvenlik uyarısının yeraldığı pencereden Vazgeç'e tıklayın. Akabinde Profilinize ait klasörler arasından Download\\Adobe Reader 8'e geçin ve setup.exe 'ye tıklayın. Bu kurulumu yeniden başlatmanızı sağlayacak. Ancak bu kez herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:46 am

AYGIT SÜRÜCÜLERİNİN ÇEVRİMİÇİ OLARAK ARANMASINI DURDURUN
Service Pack 2'li Windows XP, aygıt kurulumu sırasında kendisine gerekli sürücüler sunulmadığında Windows Update üzerinden çevrimiçi olarak sürücüleri aramaya başlar. Ancak bu aramanın nedense hiçbir işe yaramadığı ve can sıkıcı olmaktan öteye geçmediği tecrübe ile sabit.
İPUCU:Donanım sürücüleri genelde sürücü CD si ile geldiğinden ya da sürücüler üreticinin web sayfasından indirilebildiğinden Windows'un çevrimiçi arama özelliğinden faydalanmamız gerekmiyor. Bu özelliği kayıt defteri üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.
Başlat >> çalıştır >> regedit yazarak gelen kayıt yöneticisi penceresinden HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Policies\\Microsoft\\Windows\\DriverSeaching anahtarına geçin ve Sağdaki alana tıklayın ve Düzen >> Yeni >> DWORD Değeri ile DontPromptForWindowsUpdate adını taşıyan bir değer oluşturun. Daha sonra bu değere çift tıklayın ve Dğer Verisini 1 olarak değiştirdikten sonra Tamam'a tıklayın.
İkinci bir değerle aramayı tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için aynı anahtar içerisinde ek olarak DontSearchWindowsUpdate adında DWORD değeri oluşturun ve onun Değer verisini'de 1 olarak değiştirin. Bu değer tanımlanmamışsa ya da 0 olarak değiştirilmişse, diğer DWORD değeri Windows'un otomatik olarak arama yapmasını ya da size bu işlemi yapmak isteyip istemediğinizi sormasını sağlıyor.
Çevrimiçi aramayı diğer Windows kullanıcıları içinde durdurmak istiyorsanız HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Policies\\Microsoft\\Windows\\Driver Searching'ten aynı yöntemle söz konusu anahtarları oluşturmanız gerekiyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 235
Kayıt tarihi : 21/04/09

MesajKonu: Geri: Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )   Paz Nis. 26, 2009 11:47 am

KOPAN KABLOSUZ AĞ BAĞLANTILARINI ONARIN
Sörf yaparken bilgisayarınızın kablosuz ağ yönlendiricisiyle bağlantısının bir anda kopması can sıkıcı bir durum. Yeniden bağlantı kurma girişiminin ne kadar başarılı olacağı belli değil. Bazı durumlarda hemen sonuç almak mümkün iken, bazen de denemelerin sayısını artırmak gerekir.
İPUCU: Kablosuz ağ bağlantısında sıkıntı yaşıyorsanız kaynağı başlangıçta bağlantının kendisiymiş gibi gözükebilir. Ancak farklı nedenlerde sıralamak mümkün. Ancak kimlik doğrulama gibi farklı nedenlerle de sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle kimlik doğrulama ile ilgili ayarları gözden geçirmenizi öneriyoruz. Denetim masasında Ağ bağlantılarına çift tıklayın ve sorun yaşanan kablosuz ağ bağlantısı ile ilgili simgeye sağ tıklayın. Açılan menüden özellikleri seçin. Kablosuz ağ Bağlantısı özellikleri penceresinde Kablosuz ağlar sekmesine tıklayın ve Yeğlenen ağlar alanından seçiminizi yaptıktan sonra Özellikler düğmesine tıklayın.
Windows bir sonraki pencerede İlişkilendirme sekmesinde kullanılan kimlik doğrulama yöntemini lsiteleyecek. Ağınızı yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan WEP(Wired Equivalent Privacy) ile şifrelemek istiyorsanız Kimlik doğrulama sekmesinde herhangi bir seçeneği etkinleştirmemelisiniz. Bu sekmeye geçin ve bu ağ için IEEE 802.1x kimlik doğrulamasını etkinleştir seçeneğinin onay işaretini kaldırın. Tamam'a tıklayarak değişikliğe geçerlilik kazandırın ve tüm pencereleri kapatın.
Söz konusu seçenek daha önce şifrelemeye rağmen etkin idiyse W-LAN bağlantınız sistemi yeniden başlattığınızda şimdi kararlı olarak çalışmaya başlayacak. Önceden etkin değilse farklı bir şifreleme yöntemi kullanmanız gerekebilir. Bağlantı yeniden kopmaya devam ediyorsa W-LAN yönlendiriciniz ya da bilgisayarınız kablosuz ağ kartı aradaki mesafeyi karşılayabilecek kadar güçlü değil demektir. Bu durumda söz konusu cihazları yaklaştırmak genellikle çözüm için yeterli. Diğer seçenek ise ekstra masrafı göze alarak kablosuz ağın kapsama alanını genişletecek ek erişim noktaları satın almak.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://sanalordu.hareketforum.org
 
Sorunlar Ve Çözümler ( sabit )
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Burçların Nitelikleri

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Sanal Kuvvet :: Information Technology’s :: Nasıl Çalısır?-
Buraya geçin: